Merhaba arkadaşlar, Rusya’da Türk olmak nasıldır bunu size elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Yazının sonunda merak ettiğiniz konular olursa yorum yaparak sorabilirsiniz.🙂

Öncelikle erkek okuyucular için şehir efsanelerinden birini açığa kavuşturmak isterim. Her Rus kızı öyle kolay tavlanmıyor arkadaşlar. Bir kızı anında tavlayabilirken bir diğerini kafeye veya yürüyüşe çıkarmak için uğraşabilirsiniz. Neyse moral bozmak yok beyler kendisi gelip tanışmak isteyen kızlarda var.

YE-MEK-LER. Türkler olarak boğazımıza gerçekten düşkün bir milletiz ve oldukça fazla çeşidimiz var. Rusların mutfağı ise votkanın yanına hazırlanmış mezeler gibi. Neyseki her şehirde en az bir Türk restoranı var girip gönlünüzce yiyebilirsiniz. Yalnız dikkat edin her adı İstanbul olan restoran Türk restoranı olmayabilir.

Üniversite ortamlarının Türkiye’den bir farkı yok aslında tek farkı size birçok yabancı uyruklu arkadaş kazandırması. Yurtları için aynısını söyleyemiyeceğim, kızlarda erkeklerde aynı yurt binasında kalıyor.

Gereğinden fazla bayramları var ve bayram demek Ruslar için tatil anlamına geliyor. Her ay en az 1 bayramları var neredeyse. Bazen bu sinir bozucu olabiliyor. Örneğin tam okulun gidişatına alışmış kendinizi kaptırmışken 1 haftalık bir tatil oluyor ve bu sizi soğutuyor.

Gelelim gece hayatına ve alkol fiyatlarına. Rusya’da gerçekten alkol fiyatları çok ucuz ve herhangi bir bara, diskoya gittiğinizde Türkiye’de ödediğiniz fiyatın yarısını ödeyip çıkabiliyorsunuz. Bu yüzden gece hayatı oldukça canlı.

Ulaşım olarak ise genelde otobüsten çok tramvay ve metro kullanılıyor. Şehire göre değişebiliyor bu ancak taksi fiyatları Türkiyeye göre ucuz olduğundan maddi durumunuz izin verirse heryere taksiyle gidebilirsiniz. Türkiyede 70 lira yazacak yer burada 25-30 lira arası tutuyor. Ayrıca küçük şehirlerde tramvaylarda bilet kesme olayı hâlâ devam ediyor. Elinde pos cihazına benzeyen bir şeyle dolaşan birini görürseniz şaşırmayın.

Marketlerde birçok ürün tatlıdır buna turşuda dahil sakın turşu buldum diye sevinip hemen aldanmayın, sonu hüsran olabilir ama beğenenlerde yok değil tabii. Marketlerin en can alıcı noktası ise poşetleri para ile satmaları noluyo lan ? Ve bu yüzden insanların yanında poşet taşıdıklarına şahit olabilirsiniz.

Kuaför salonları ise hem erkek hem kadınlar içindir herhangi bir kadın kuaförüne girip saçınızı kestirebilirsiniz. Ama illa ben erkek kuaför isterim diyorsanız bulmakta zorlanacağınız kesin.

Yazının sonuna geldik, merak ettikleriniz varsa eğer yorum yaparak sorabilirsiniz. Yeni yazılarda görüşmek üzere!👋